22 Rujan, 2017, 19:10:23 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dobrodošli na novi informatički Forum !!! Ako ovdje postavite pitanje dobit ćete odgovor! Za registraciju javite se na mail zoki@zokionline.com

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: zapinju zvuk i grafika  (Posjeta: 5980 )
tredo
Jr. Member
**

« : 24 Rujan, 2008, 11:32:05 »

Nedavno sam instalirao eksternu muzičku karticu E-mu 0404 USB prema manualu koji sam dobio s njom. U Bios-u sam isključio integriranu muzičku karticu Realtek AC'97 Audio i u Control Panelu njene drivere stavio “Disabled“. Kartica je desetak dana radila bez greške. Nakon toga odjednom (usred rada) počinju problemi. Kada se prvi put pokrenu zahtjevniji programi (uz uključen Media Player) ili igre koje su do tada normalno išle (Stronghold, Quake 3, Spore, Mass Effect), dolazi do zapinjanja grafike i zvuka (krčanje). Kada se ponovo pokrene (npr. jednu od igara), sve radi bez greške ali samo do mjesta dokle se došlo prvi put. Spominjem samo probleme u normalnom radu PC-a jer se tek upoznajem s njenom pravom namjenom (snimanje muzike i sl.).
Napajanje: MS 400W ATX P4
Matična: Soltek SL-86SPE-L, Chipset i86PE
Procesor: Intel Pentium 4, 2800 Mhz, Socket 478
Grafička: ASUS N6800TD 512MB (Nvidia GeForce 6800 Chipset), AGP 4x/8x
2 x 1GB PC3200 DDR SDRAM, 200 MHz, Dual sabirnica
Dva HDD-a 160GB
Dva DVD RW-a
Napominjem da sam imao problema sa zaglavljivanjem CPU-a na 100% pa sam prije par mjeseci, nakon formatiranja diska, sve vrlo savjesno ponovo instalirao (novi driveri i sl.) i osigurao od virusa.
Zna li neko o čemu se radi? Da li je uopće kriva nova kartica?
Molim moderatora da temu postavi na nekom drugom forumu ako misli da ovaj nije pravi.
Evidentirano
tredo
Jr. Member
**

« Odgovor #1 : 26 Rujan, 2008, 08:17:55 »

Nakon temeljitog pročešljavanja otkrijem da je problem riješen tačno prije dvije godine na forumu eLitesecurity! U podforumu „Windows Desktop“, temu „Sistem "zapinje" prilikom pokretanja aplikacija“ postavio je i riješio dvnityCker. On kaže:
-Evo u čemu je bio problem, u slučaju da se nekom dešava / bude dešavalo isto:
U pitanju je način prenosa podataka od hdd-a do procesora. Većina zna da postoje dva načina: PIO i DMA. Pio je sporiji i do 50x vise procesorskog vremena koristi. DMA je, protivno tome, bezbolan za procesor. Uglavnom, win se nešto bio zabagovao pa je prebacio hdd na PIO. Problem sam rešio tako što sam ga stavio na drugu sabirnicu (IDE2), pa se vratio na DMA.
Ja bi na ovo dodao za one koji su manje upućeni :
Control panell - System - Hardver - Device Manager - IDE ATA/ATAPI Controllers - otvoriti sve Primary i Secondary IDE Chanell  -  u Advanced Settings otkriti koji je na PIO - vratiti se na Device i taj IDE Chanell uninstall.  Nakon toga slijedi restart i to je to!
Pretraživanjem Interneta otkrio sam da mnogi imaju ovaj problem. XP kad ima posla sa većim brojem programa ili nekom složenijom instalacijom (hardwerskom), jednostavno polupa lončiće. Ljudi na sve i svašta sumnjaju: pokupio virus ili je hardverski kvar i sl..Obično  na kraju formatiraju disk i reinstaliraju XP. Onda često bude sve uredu do prve prilike. Tako sam ja napravio prvi put ali se opet pojavilo kad sam instalirao E-mu 0404 USB.
Evidentirano
Slaven
Jr. Member
**

Profil WWW
« Odgovor #2 : 26 Rujan, 2008, 16:11:27 »

Da prebacivanje diska u PIO mod uzrokuje višestruko slabije performanse diska, npr. SATA disk koji radi u PIO modu ima brzinu transfera podataka od 3 MBs a kad ga stavimo u DMA mod brzina je 50-60 MB u sekundi. Ako ga ne možemo prebaciti u DMA mod deinstaliranjem kanala onda je potrebno instalirati driver od SATA kontrolera ili podesiti načinb rada diska u BIOS-u.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Design by Yash   Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!